Centar za edukaciju-BiH



#1 23.07.2025 20:31
Avko Van mreze
Administrator
Registrovan od:28.05.2014
Postovi:4,927


Predmet:Zaboravite punjache - ove baterije che trajati godinama!
Zaboravite punjache - ove baterije che trajati godinama!
Frano CHovich 17/07/2025
IZVOR: bajtbox.com
Znanstveni tim s korejskog instituta DGIST, predvođen profesorom Su-Il Inom, razvio je potpuno novu vrstu nuklearne baterije koja bi mogla napajati male uređaje desetljechima - bez potrebe za punjenjem. Tehnologija se temelji na perovskit betavoltaznoj cheliji (PBC), koja kombinira radioaktivni ugljik-14 s perovskit materijalima za visoku stabilnost i konverziju energije.
Uređaj koristi nanodijelce radioaktivnog ugljika (14CNP) i kvantne tochke kao elektrode, a sve je ugrađeno u sloj perovskita dodatno ojachan kloridnim aditivima. Zvuchi kompleksno, ali rezultat je konkretan: 56.000 puta vecha pokretljivost elektrona u odnosu na starije dizajne i stabilno napajanje chak devet sati u neprekidnom radu. Za prototip, to je ozbiljan rezultat.
Betavoltazne chelije proizvode struju iz beta chestica koje nastaju raspadom radioaktivnog materijala. Beta zrake se lako zaustavljaju aluminijem i ne probijaju kozu, shto ovu tehnologiju chini sigurnom za korishtenje. U ovom sluchaju koristi se ugljik-14, koji inache nastaje kao nusprodukt u nuklearnim reaktorima - shto ga chini jeftinim, dostupnim i lako reciklabilnim. Uz to, raspada se ekstremno sporo, pa ovakva baterija teoretski moze trajati stotinama, pa i tisuchama godina.
Kako bi poboljshali iskoristivost, tim je iskoristio titan-dioksid, materijal koji se chesto koristi i u solarnim chelijama, te ga nadogradio s ruthenijskim bojilom. Beta zrake pogode bojilo, pokrechu reakciju, a elektroni se preusmjeravaju kroz titan-dioksid i nastaje struja - u sushtini, mini nuklearna elektrana u obliku baterije.
Zanimljivo je da je radioaktivni materijal korishten s obje strane - i na anodi i na katodi - chime su smanjeni gubici i povechana uchinkovitost. Time je energetska konverzija skochila s 0.48% na 2.86%, shto je znachajan pomak, iako josh uvijek daleko od klasichnih litij-ionskih baterija.
Ipak, sve ovo pokazuje smjer. Tim planira dodatno poboljshati oblik izvora zrachenja i razviti bolje apsorbere, s ciljem veche snage i kompaktnosti. I dok je trenutna snaga manja, autonomija i sigurnost otvaraju moguchnosti za primjenu u pacemakerima, svemirskim misijama, dronovima i uređajima gdje baterija mora trajati godinama bez nadzora.
zivot je moja domovina.
↑  ↓

Stranice (1):1


Sva vremena su GMT +02:00. Trenutno vrijeme: 9: 31 pm.